MKP18424104000
Mfr.Part #
MKP18424104000
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP FILM 0.1UF 400VAC AXIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Series :
MKP1842
Bulk
Size / Dimension :
0.472Diax1.240L 12.00mmx31.50mm
Through Hole
Voltage - Rated :
400V
Voltage - Rated AC :
400V
Mount :
Through Hole
Type :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
800 µm
Length :
31.5mm
Dielectric :
PP
Min Operating Temperature :
-55°C