MKP1841522256
Mfr.Part #
MKP1841522256
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 2.2UF 20% 250VDC RADIAL
Film Capacitors
Dielectric :
PP
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Pitch :
27.5082mm
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole
Length :
31.496mm
Capacitance :
2.2μF
Size / Dimension :
1.240Lx0.709W 31.50mmx18.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Published :
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Voltage - Rated DC :
250V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Operating Temperature :
100°C
Series :
MKP1841
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.102 28.00mm
Voltage - Rated AC :
160V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Width :
18.0086mm