MKP1841522255M
Mfr.Part #
MKP1841522255M
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL
Series :
MKP1841M
Capacitance :
2.2μF
Width :
15.0114mm
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Tolerance :
±10%
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
31.496mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Height Seated (Max) :
0.965 24.50mm
Max Operating Temperature :
100°C
Dielectric :
PP
Voltage - Rated AC :
160V
Size / Dimension :
1.240Lx0.591W 31.50mmx15.00mm
Lead Pitch :
27.5082mm