MKP1841522255
Mfr.Part #
MKP1841522255
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL
Stock
25
In Stock :
25
Film Capacitors
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated AC :
160V
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.240Lx0.709W 31.50mmx18.00mm
Termination :
PC Pins
Height Seated (Max) :
1.102 28.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
2.2μF
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Dielectric :
PP
Mount :
Through Hole
Width :
29.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Lead/Base Style :
Straight
Number of Pins :
2
Depth :
16.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
2007
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
100°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
250V
Height :
16.5mm
Lead Diameter :
1 mm
Series :
MKP1841
Length :
31.5mm
Lead Pitch :
27.5mm