MKP1841522254M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1841522254M
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
0.965 24.50mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Termination :
PC Pins
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Tolerance :
±5%
Series :
MKP1841M
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
100°C
Published :
Lead Pitch :
27.5082mm
Capacitance :
2.2μF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated DC :
250V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
1.240Lx0.591W 31.50mmx15.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Voltage - Rated AC :
160V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Length :
31.496mm
Dielectric :
PP
Width :
15.0114mm