MKP1841510166
Mfr.Part #
MKP1841510166
Description
CAP FILM 1UF 20% 160VDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
100V
Series :
MKP1841
Voltage - Rated DC :
160V
Width :
11.9888mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
1.024Lx0.472W 26.00mmx12.00mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Published :
Length :
26.0096mm
Capacitance :
1μF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Pitch :
22.5044mm
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
±20%