MKP1841510165
Mfr.Part #
MKP1841510165
Description
CAP FILM 1UF 10% 160VDC RADIAL
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
1μF
Width :
11.9888mm
Voltage - Rated DC :
160V
Size / Dimension :
1.024Lx0.472W 26.00mmx12.00mm
Length :
26.0096mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated AC :
100V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Series :
MKP1841
Lead Pitch :
22.5mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Radial
Depth :
11mm
Max Operating Temperature :
100°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C