MKP1841468404
Mfr.Part #
MKP1841468404
Description
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC RADIAL
Size / Dimension :
1.240Lx0.591W 31.50mmx15.00mm
Dielectric :
PP
Lead Diameter :
800 µm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.68µF
Lead Pitch :
27.5mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
400V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
15mm
Max Operating Temperature :
100°C
Width :
15.0114mm
Series :
MKP1841
Voltage - Rated AC :
220V
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Length :
31.496mm
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Tolerance :
±5%