MKP1841447405M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1841447405M
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Width :
10.4902mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Length :
26.4922mm
Capacitance :
0.47µF
Termination :
PC Pins
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Diameter :
800 µm
Tolerance :
±10%
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
400V
Size / Dimension :
1.043Lx0.413W 26.50mmx10.50mm
Lead Pitch :
22.5mm
Voltage - Rated AC :
220V
Dielectric :
PP
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height Seated (Max) :
0.728 18.50mm
Depth :
10.5mm
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
100°C