MKP1841447404V
Mfr.Part #
MKP1841447404V
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
220V
Capacitance :
0.47µF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height Seated (Max) :
0.906 23.00mm
MKP1841
Length :
30.988mm
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Tolerance :
±5%
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Size / Dimension :
1.220Lx0.512W 31.00mmx13.00mm
Width :
13.0048mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
PP
Lead Pitch :
27.5082mm
Published :
Voltage - Rated DC :
400V
Max Operating Temperature :
100°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Min Operating Temperature :
-55°C