MKP1841422406V
Mfr.Part #
MKP1841422406V
Description
CAP FILM 0.22UF 20% 400VDC RAD
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
PP
Voltage - Rated DC :
400V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
26.0096mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
22.5044mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
Max Operating Temperature :
100°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
220V
Width :
8.509mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Capacitance :
0.22µF
Datasheets
MKP1841422406V
MKP1841 0.22μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841422406V Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.