MKP1841422406
Mfr.Part #
MKP1841422406
Description
CAP FILM 0.22UF 20% 400VDC RAD
Lead Pitch :
22.5044mm
Width :
8.509mm
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
Voltage - Rated DC :
400V
Series :
MKP1841
Length :
26.0096mm
Capacitance :
0.22µF
Dielectric :
PP
Max Operating Temperature :
100°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
220V
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
MKP1841422406
MKP1841 0.22μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841422406 Overview
Electrical devices with 0.886 22.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.