MKP1841422405V
Mfr.Part #
MKP1841422405V
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
8.509mm
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Through Hole
Length :
26.0096mm
Voltage - Rated AC :
220V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
PP
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
Voltage - Rated DC :
400V
Capacitance :
0.22µF
Lead Pitch :
22.5044mm
Termination :
PC Pins
Datasheets
MKP1841422405V
MKP1841 0.22μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841422405V Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.