MKP1841422405
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1841422405
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
220V
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Published :
Termination :
PC Pins
Radiation Hardening :
No
Depth :
10.5mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Pitch :
22.5mm
Dielectric :
PP
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated DC :
400V
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Diameter :
800 µm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Length :
26.0096mm
Series :
MKP1841
Max Operating Temperature :
100°C
Capacitance :
0.22µF
Width :
8.509mm
Datasheets
MKP1841422405
MKP1841 0.22μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841422405 Overview
0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.