MKP1841422404V
Mfr.Part #
MKP1841422404V
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated DC :
400V
Width :
8.509mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
220V
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Capacitance :
0.22µF
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
Length :
26.0096mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Pitch :
22.5044mm
Series :
MKP1841
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Datasheets
MKP1841422404V
MKP1841 0.22μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841422404V Overview
Lead spacing is 0.886 22.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.