MKP1841422404M
Mfr.Part #
MKP1841422404M
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL
Size / Dimension :
1.043Lx0.295W 26.50mmx7.50mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
400V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
MKP1841M
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Max Operating Temperature :
100°C
Capacitance :
0.22µF
Width :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
220V
Length :
26.4922mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Datasheets
MKP1841422404M
MKP1841M 0.22μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841422404M Overview
0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.