MKP1841422404
Mfr.Part #
MKP1841422404
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL
Through Hole
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
22.5mm
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
220V
Capacitance :
0.22µF
REACH SVHC :
Unknown
Series :
MKP1841
Number of Pins :
2
Depth :
10.5mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
400V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Diameter :
800 µm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
MKP1841422404
MKP1841 0.22μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841422404 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.886 22.50mm.In addition to operating at -55°C~100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.