MKP1841415406
Mfr.Part #
MKP1841415406
Description
CAP FILM 0.15UF 20% 400VDC RAD
Length :
26.0096mm
Max Operating Temperature :
100°C
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Voltage - Rated AC :
220V
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Series :
MKP1841
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
0.15μF
Published :
Voltage - Rated DC :
400V
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
7.0104mm
Lead Pitch :
22.5mm
Depth :
8.5mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Datasheets
MKP1841415406
MKP1841 0.15μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841415406 Overview
There is 0.886 22.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.