MKP1841415405
Mfr.Part #
MKP1841415405
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD
Factory Lead Time :
19 Weeks
Width :
7.0104mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Voltage - Rated DC :
400V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Length :
26.0096mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.15μF
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated AC :
220V
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Series :
MKP1841
Datasheets
MKP1841415405
MKP1841 0.15μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841415405 Overview
There is 0.886 22.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.