MKP1841415404
Mfr.Part #
MKP1841415404
Description
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RADIAL
Length :
26.5mm
Height :
8.5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
100°C
Width :
16.5mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Lead Pitch :
22.5mm
Series :
MKP1841
Capacitance :
0.15μF
Lead Diameter :
800 µm
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
300000 hours
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
Voltage - Rated AC :
220V
Depth :
8.5mm
Voltage - Rated DC :
400V
Datasheets
MKP1841415404
MKP1841 0.15μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841415404 Overview
0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.