MKP1841410405M
Mfr.Part #
MKP1841410405M
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MKP1841M
Size / Dimension :
0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
Capacitance :
0.1μF
Depth :
7.5mm
Max Operating Temperature :
100°C
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Length :
18.0086mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated AC :
220V
Voltage - Rated DC :
400V
Width :
7.493mm
Lead Pitch :
15mm
Datasheets
MKP1841410405M
MKP1841M 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841410405M Overview
Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.