MKP1841410404W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1841410404W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Stock
280
In Stock :
280
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Mount :
Through Hole
Width :
7.0104mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
0.1μF
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Pitch :
15.0114mm
Series :
MKP1841
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Voltage - Rated AC :
220V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
17.5006mm
Max Operating Temperature :
100°C
Termination :
PC Pins
Published :
2007
Dielectric :
PP
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
400V
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Datasheets
MKP1841410404W
MKP1841 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841410404W Overview
A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.