MKP1841410404M
Mfr.Part #
MKP1841410404M
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Length :
18.0086mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
400V
Series :
MKP1841M
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Max Operating Temperature :
100°C
Width :
7.493mm
Size / Dimension :
0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.1μF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated AC :
220V
Termination :
PC Pins
Datasheets
MKP1841410404M
MKP1841M 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841410404M Overview
Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.