MKP1841410404
Mfr.Part #
MKP1841410404
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
400V
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Series :
MKP1841
Published :
Voltage - Rated AC :
220V
Depth :
8.5mm
Termination :
PC Pins
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
0.1μF
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Lead Pitch :
15mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~100°C