MKP1841410164
Mfr.Part #
MKP1841410164
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL
Lead Pitch :
15.0114mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated AC :
100V
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated DC :
160V
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Width :
5.0038mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.1μF
Series :
MKP1841
Max Operating Temperature :
100°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Dielectric :
PP
Datasheets
MKP1841410164
MKP1841 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841410164 Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.