MKP1841347135M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1841347135M
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 1.6KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
650V
Series :
MKP1841M
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
22.5044mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.728 18.50mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Dielectric :
PP
Size / Dimension :
1.043Lx0.413W 26.50mmx10.50mm
Tolerance :
±10%
Published :
Width :
10.4902mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
Length :
26.4922mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.047µF
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Max Operating Temperature :
100°C