MKP1841333406W
Mfr.Part #
MKP1841333406W
Description
CAP FILM 0.033UF 20% 400VDC RAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
15.0114mm
Max Operating Temperature :
100°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Width :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Length :
17.5006mm
Series :
MKP1841
Voltage - Rated AC :
220V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.033µF
Datasheets
MKP1841333406W
MKP1841 0.033μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841333406W Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.