MKP1841333406
Mfr.Part #
MKP1841333406
Description
CAP FILM 0.033UF 20% 400VDC RAD
Series :
MKP1841
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Max Operating Temperature :
100°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
400V
Length :
17.5006mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Capacitance :
0.033µF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated AC :
220V
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Datasheets
MKP1841333406
MKP1841 0.033μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841333406W Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.