MKP1841333404W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1841333404W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
400V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Series :
MKP1841
Termination :
PC Pins
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
220V
Published :
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
15.0114mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitance :
0.033µF
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Length :
17.5006mm
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
100°C
Dielectric :
PP
Datasheets
MKP1841333404W
MKP1841 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841333404W Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.