MKP1841333134M
Mfr.Part #
MKP1841333134M
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1.6KVDC RAD
Size / Dimension :
1.043Lx0.335W 26.50mmx8.50mm
Capacitance :
0.033µF
Series :
MKP1841M
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated AC :
650V
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
22.5044mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Width :
8.509mm
Max Operating Temperature :
100°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Tolerance :
±5%
Length :
26.4922mm
Datasheets
MKP1841333134M
MKP1841M 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 650V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841333134M Overview
Lead spacing is 0.886 22.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.