MKP1841333105
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1841333105
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 1KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Size / Dimension :
1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
Length :
26.0096mm
Series :
MKP1841
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
100°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated AC :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
22.5044mm
Capacitance :
0.033µF
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Voltage - Rated DC :
1kV
Width :
10.0076mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Termination :
PC Pins
Height Seated (Max) :
0.768 19.50mm