MKP1841333104V
Mfr.Part #
MKP1841333104V
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL
PC Pins
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Voltage - Rated AC :
600V
Capacitance :
0.033µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
Width :
10.0076mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
22.5044mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height Seated (Max) :
0.768 19.50mm
Length :
26.0096mm
Dielectric :
PP
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Datasheets
MKP1841333104V
MKP1841 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841333104V Overview
Electrical devices have 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.