MKP1841310166
Mfr.Part #
MKP1841310166
Description
CAP FILM 10000PF 20% 160VDC RAD
Film Capacitors
Lead Pitch :
7.493mm
Radial
Dielectric :
PP
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
100V
ROHS3 Compliant
Length :
10.0076mm
Mount :
Through Hole
Width :
3.9878mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
160V
Capacitance :
10000pF
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
MKP1841310166
MKP1841 10000pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841310166 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.