MKP1841310165
Mfr.Part #
MKP1841310165
Description
CAP FILM 10000PF 10% 160VDC RAD
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
PP
Voltage - Rated DC :
160V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
100°C
Capacitance :
10000pF
MKP1841
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Width :
3.9878mm
Lead Pitch :
7.493mm
Datasheets
MKP1841310165
MKP1841 10000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841310165 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.