MKP1841310164
Mfr.Part #
MKP1841310164
Description
CAP FILM 10000PF 5% 160VDC RAD
Voltage - Rated DC :
160V
Length :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
10000pF
Voltage - Rated AC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Width :
3.9878mm
Max Operating Temperature :
100°C
Dielectric :
PP
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Datasheets
MKP1841310164
MKP1841 10000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841310164 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.