MKP1841277205
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1841277205
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 7700PF 10% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
MKP1841
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Published :
Capacitance :
7700pF
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
700V
Voltage - Rated DC :
2kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
100°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Datasheets
MKP1841277205
MKP1841 7700pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841277205 Overview
Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.