MKP1841268256W
Mfr.Part #
MKP1841268256W
Description
CAP FILM 6800PF 20% 250VDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
160V
Width :
3.9878mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Capacitance :
6800pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
100°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric :
PP
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Datasheets
MKP1841268256W
MKP1841 6800pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841268256W Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.