MKP1841268255W
Mfr.Part #
MKP1841268255W
Description
CAP FILM 6800PF 10% 250VDC RAD
Tolerance :
±10%
Dielectric :
PP
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
250V
Max Operating Temperature :
100°C
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Length :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Capacitance :
6800pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
3.9878mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
160V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
7.493mm
Datasheets
MKP1841268255W
MKP1841 6800pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841268255W Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.