MKP1841268206
Mfr.Part #
MKP1841268206
Description
CAP FILM 6800PF 20% 2KVDC RADIAL
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Length :
26.0096mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
PC Pins
Width :
7.0104mm
Capacitance :
6800pF
Dielectric :
PP
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Pitch :
22.5044mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated AC :
700V
Packaging :
Bulk
Datasheets
MKP1841268206
MKP1841 6800pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841268206 Overview
There is 0.886 22.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.