MKP1841268205M
Mfr.Part #
MKP1841268205M
Description
CAP FILM 6800PF 10% 2KVDC RADIAL
Film Capacitors
Size / Dimension :
1.043Lx0.256W 26.50mmx6.50mm
Capacitance :
6800pF
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
26.4922mm
Width :
6.5024mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Max Operating Temperature :
100°C
Series :
MKP1841M
Voltage - Rated DC :
2kV
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
700V
Packaging :
Bulk
Dielectric :
PP
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
22.5044mm
Datasheets
MKP1841268205M
MKP1841M 6800pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841268205M Overview
Its lead spacing is 0.886 22.50mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.