MKP1841268205
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1841268205
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 6800PF 10% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Max Operating Temperature :
100°C
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Diameter :
800 µm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Termination :
PC Pins
Depth :
7.5mm
Lead Pitch :
22.5mm
Capacitance :
6800pF
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dielectric :
PP
Length :
26.0096mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated DC :
2kV
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
700V
Width :
7.0104mm
Series :
MKP1841
Datasheets
MKP1841268205
MKP1841 6800pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841268205 Overview
Electrical devices with 0.886 22.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.