MKP1841268204V
Mfr.Part #
MKP1841268204V
Description
CAP FILM 6800PF 5% 2KVDC RADIAL
Series :
MKP1841
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Length :
26.0096mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Max Operating Temperature :
100°C
Dielectric :
PP
Width :
7.0104mm
Capacitance :
6800pF
Voltage - Rated DC :
2kV
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Published :
Voltage - Rated AC :
700V
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
MKP1841268204V
MKP1841 6800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841268204V Overview
This electrical device has a 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.