MKP1841268204M
Mfr.Part #
MKP1841268204M
Description
CAP FILM 6800PF 5% 2KVDC RADIAL
1 (Unlimited)
Dielectric :
PP
Published :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Pitch :
22.5044mm
Size / Dimension :
1.043Lx0.256W 26.50mmx6.50mm
Tolerance :
±5%
Series :
MKP1841M
PC Pins
Length :
26.4922mm
Capacitance :
6800pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Width :
6.5024mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Voltage - Rated AC :
700V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Max Operating Temperature :
100°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
MKP1841268204M
MKP1841M 6800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841268204M Overview
Lead spacing is 0.886 22.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.