MKP1841268204
Mfr.Part #
MKP1841268204
Description
CAP FILM 6800PF 5% 2KVDC RADIAL
Film Capacitors
Depth :
7.5mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Tolerance :
±5%
Through Hole
Published :
Capacitance :
6800pF
Voltage - Rated DC :
2kV
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Pbfree Code :
yes
Height :
15.5mm
Mount :
Through Hole
Voltage :
2kV
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
22.5mm
Voltage - Rated AC :
700V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Diameter :
800 µm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Series :
MKP1841
Dielectric :
PP
Datasheets
MKP1841268204
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1841268204 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:2kV, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-55°C~100°C, MKP1841268204 pinout, MKP1841268204 datasheet PDF, MKP1841268204 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1841268204 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MKP1841 6800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841268204 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.886 22.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.