MKP1841268135M
Mfr.Part #
MKP1841268135M
Description
CAP FILM 6800PF 10% 1.6KVDC RAD
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
6800pF
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
Length :
18.0086mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated AC :
650V
Width :
7.493mm
Series :
MKP1841M
Dielectric :
PP
Polypropylene (PP), Metallized
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Datasheets
MKP1841268135M
MKP1841M 6800pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1.6kV-DC 650V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841268135M Overview
Its lead spacing is 0.591 15.00mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.