MKP1841247206
Mfr.Part #
MKP1841247206
Description
CAP FILM 4700PF 20% 2KVDC RADIAL
Film Capacitors
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated AC :
700V
Termination :
PC Pins
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Tolerance :
±20%
ROHS3 Compliant
Length :
26.0096mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
PP
Capacitance :
4700pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Series :
MKP1841
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
22.5044mm
Package / Case :
Radial
Width :
5.9944mm
Max Operating Temperature :
100°C
Published :
Datasheets
MKP1841247206
MKP1841 4700pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841247206 Overview
Electrical devices with 0.886 22.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.