MKP1841247205
Mfr.Part #
MKP1841247205
Description
CAP FILM 4700PF 10% 2KVDC RADIAL
Film Capacitors
Size / Dimension :
0.709Lx0.236W 18.00mmx6.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Dielectric :
PP
Voltage - Rated AC :
700V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Pitch :
15.0114mm
Length :
18.0086mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
4700pF
Width :
5.9944mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Series :
MKP1841M
Tolerance :
±10%
Published :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Max Operating Temperature :
100°C
Datasheets
MKP1841247205
MKP1841M 4700pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841247205M Overview
Its lead spacing is 0.591 15.00mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.