MKP1841247204M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1841247204M
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 4700PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.709Lx0.236W 18.00mmx6.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Termination :
PC Pins
Capacitance :
4700pF
Series :
MKP1841M
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
2000V 2kV
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Datasheets
MKP1841247204M
MKP1841M 4700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2000V 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized
MKP1841247204M Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.