MKP1841247105M
- Mfr.Part #
- MKP1841247105M
- Description
- CAP FILM 4700PF 10% 1KVDC RADIAL
- Film Capacitors
- Voltage - Rated DC :
- 1kV
- Lead Spacing :
- 0.591 15.00mm
- Series :
- MKP1841M
- Terminal Shape :
- Wire
- Number of Terminations :
- 2
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- Factory Lead Time :
- 15 Weeks
- Lead Pitch :
- 15.0114mm
- Package / Case :
- Radial
- Applications :
- DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
- HTS Code :
- Operating Temperature :
- -55°C~100°C
- ECCN Code :
- EAR99
- Length :
- 18mm
- Capacitance :
- 4700pF
- Voltage - Rated AC :
- 600V
- Size Code :
- 7122
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Terminal Finish :
- Tin (Sn)
- Terminal Pitch :
- 15mm
- Dielectric :
- PP
- Pbfree Code :
- yes
- Rated (DC) Voltage (URdc) :
- 1000V
- Termination :
- PC Pins
- Capacitor Type :
- FILM CAPACITOR
- Mounting Type :
- Through Hole
- Size / Dimension :
- 0.709Lx0.217W 18.00mmx5.50mm
- Mount :
- Through Hole
- JESD-609 Code :
- e3
- Additional Feature :
- RATED AC VOLTAGE (V): 600
- Height Seated (Max) :
- 0.413 10.50mm
- Width :
- 5.5mm
- Tolerance :
- ±10%
- Datasheets
- MKP1841247105M
MKP1841M 4700pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841247105M Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 1000V.This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.
MKP1841247105M Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V