MKP1841247105
Mfr.Part #
MKP1841247105
Description
CAP FILM 4700PF 10% 1KVDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
600V
Voltage - Rated DC :
1kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 600
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
ECCN Code :
EAR99
PP
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Series :
MKP1841M
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Width :
5.5mm
Size / Dimension :
0.709Lx0.217W 18.00mmx5.50mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Polypropylene (PP), Metallized
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Pitch :
15mm
Terminal Shape :
Wire
Length :
18mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Pitch :
15.0114mm
Size Code :
Capacitance :
4700pF
Datasheets
MKP1841247105
MKP1841M 4700pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841247105M Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 1000V.This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.
MKP1841247105M Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V